Soner Ön » S
S

soner_on_s_cover

soner_on_s_1
soner_on_s_2
soner_on_s_3
soner_on_s_4
soner_on_s_5
soner_on_s_6
soner_on_s_7
soner_on_s_back

2009
Edition of 50, 16 pgs

Published by The Holster as part of Demand&Supply, a print-on-demand project initiated for the first annual NYC Zine Fest, held at the Brooklyn Lyceum in June 2009. One of sixteen zines produced for the event.

Growing up in the ghetto of Flatbush, Brooklyn, I always came across the juvenile graffiti of my fellow inhabitants. In the beginning stages of the series Invert, I redrew the aliases and marks of young ghetto children just using pencil on paper. The smudged names and dusted graphite on the paper were then inverted. These drawing are studies for what will be painted on large black mirrors. The finished works will use the viewer’s own reflection, as a tool to show the universality and spiritual connection from a fine art viewer in a gallery all the way to the a 9 year old black girl in a poor neighborhood in Brooklyn, NY, who might never make their way into such a venue. The end result will be the mirrors showing names turned into stars in a universe that everyone can see themselves in. My intent with this project is to establish the connectivity between the viewer and those that may never be one.\

Türkce

Sanatçı ayrıca “Invert” serisinden yeni resimlerini gösteriyor. Ön, bu proje hakkinda aciklama yapıyor: “Brooklyn, New York da büyürken her zaman muhitimizdeki duvarlarda ve bina içlerinde çocuk grafitisine rastlardım. Invert serisinin başında genç getto çocukların takma isimlerini ve işaretlerini sadece kalem kullanarak kağıt üzerine cizdim.Bulaşmış isimleri ve kalem tozlarini kağıt üzerinden aldim ve sonra ters, negatif haline çevirdim. Çevirdikten sonra, bu çocuklarin isimleri yildizlara benziyordu. Sonuçta bu çizimleri büyük siyah aynalara boyayla aktarıyorum. Ayna bitmiş işleri göstermek için bir araç olarak, izleyicinin kendi yansıtmasını sağlıyor. İzleyici ve dokuz yasındaki, fakir, Brooklyn, New York da yasayan bir çocuk ile birleşiyor. Amacım resimdeki isimler ile izleyici arasinda bağlantı kurmak.

 

← back